top of page
Szukaj

Jak sprawdzić czy moje logo jest plagiatem?

W dzisiejszym dynamicznie zmieniającym się świecie, posiadanie unikalnego i rozpoznawalnego logo jest kluczowe dla sukcesu każdej marki. Logo jest nie tylko wizytówką firmy, dzięki któremu potencjalni klienci mogą zauważyć naszą firmę, ale także symbolem jej tożsamości.

 

W procesie tworzenia logo ważne jest, aby upewnić się, że nasz projekt nie narusza praw autorskich innych firm. Jak sprawdzić, czy nasze logo jest oryginalne i nie jest plagiatem? Oto kilka kroków, które warto podjąć.

 

Przeprowadź badanie rynku

Pierwszym krokiem w weryfikacji unikalności logo jest dokładne przeanalizowanie rynku. Sprawdź, jakie logotypy mają konkurencyjne firmy w Twojej branży – nie tylko w lokalizacji, w której planujesz prowadzić biznes, ale zwróć uwagę także na firmy ogólnopolskie i zagraniczne.

 

W tym celu warto przeszukać strony internetowe, media społecznościowe oraz wyszukiwarki graficzne, aby upewnić się, że Twój projekt nie jest podobny do już istniejących znaków.

 

Co więcej, kluczowe będzie przeszukanie także baz zarejestrowanych znaków towarowych, korzystając z publicznie dostępnych baz zarejestrowanych znaków towarowych:

 

 

Zarejestruj swoje logo

Po upewnieniu się, że Twoje logo jest oryginalne, warto rozważyć jego rejestrację jako znaku towarowego. Rejestracja logo daje Ci prawną ochronę i wyłączne prawa do jego używania w określonych kategoriach towarów lub usług. Rejestracji znaku towarowego możesz dokonać na poziomie krajowym lub europejskim.

 

Zadbaj o prawa autorskie

Przedsiębiorca zamawiający projekt u projektanta powinien zadbać o to, aby nabyć prawa autorskie do wytworzonego dzieła (grafiki).

 

W tym celu należy zawrzeć umowę o dzieło wraz z przeniesieniem autorskich praw majątkowych, w której uregulowany zostaną m.in. pola eksploatacji oraz inne warunki związane z nabyciem praw do utworu.


Więcej o formie umowy o przeniesienie majątkowych praw autorskich:

 

Tworzenie unikalnego logo to kluczowy element budowania silnej marki. Upewnienie się, że nasze logo nie jest plagiatem, to nie tylko kwestia etyki, ale także praktyczny krok w kierunku ochrony prawnej naszej marki. Przeprowadzając dokładne badania, korzystając z dostępnych narzędzi i konsultując się z ekspertami, możemy mieć pewność, że nasze logo jest nie tylko estetyczne, ale także oryginalne i chronione prawnie.


Zespół COGENTS

 

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

コメント


bottom of page