top of page
Szukaj

Skarbówka sprawdza czy podatnicy nie unikają podatków kontrolując ich media społecznościowe

Fiskus regularnie kontroluje zdjęcia, ogłoszenia sprzedażowe szukając informacji o osobach, które zaniżają, nie płacą podatków lub prowadzą niezarejestrowaną działalność gospodarczą. Skala takich działań skarbówki jest wysoka tak samo jak kary nakładane na podatników.

W dobie ogromnej popularności mediów społecznościowych, w której użytkownicy chętnie dzielą się ze swoimi odbiorcami swoim życiem prywatnym, nietrudno o ujawnienie czegoś, czego nie chcielibyśmy ujawnić organom podatkowym. Podatnicy nie zdają sobie sprawy, że publikowanie prywatnych zdjęć i informacji może wywrzeć na nich negatywne skutki skarbowe. Szukanie informacji o podatniku w mediach społecznościowych, jak zaznaczają eksperci jest powszechną praktyką wykorzystywaną nie tylko przez organy podatkowe, ale np. Prokuraturę.

Podstawa prawna Zgodnie z art. 180 § 1 oraz art. 181 ordynacji podatkowej dowodem może być wszystko co przyczyni się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem – co oznacza, że dowodem w sprawie może być wydruk z profilu społecznościowego lub z platformy handlowej pozwalający zidentyfikować danego podatnika.

Podróż służbowa pod kontrolą Jeżeli wybieramy się na wyjazd, który chcemy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, ponieważ celem podróży jest przykładowo nawiązanie nowych relacji biznesowych musimy uważać co publikujemy w mediach społecznościowych. Jeżeli wybraliśmy się na rzekomą podróż służbowa, a na naszym Instagramie publikujemy liczne zdjęcia i relacje np. Z plaży, atrakcji turystycznych to fiskus zakwestionuje nasze prawo do odliczenia takiego kosztu.

Niezarejestrowana działalność W mediach społecznościowych możemy natrafić również na wiele profili reklamujących swoje usługi np. sprzątania, fryzjerskie, kosmetyczne, których odbiorcami może być nie tylko potencjalny klient, ale również skarbówka, która sprawdzi czy dana działalność została zarejestrowana.

Handel internetowy Pod lupą skarbówki jest również handel internetowy, gdzie organ może z łatwością skontrolować czy sprzedawca w sposób uczciwy składa deklaracje dochodowe. KAS sprawdza szczególnie osoby, które handlują na dużą skalę i osiągają tym samym duży dochód, a nie mają zarejestrowanej działalności przez co unikają podatków.

Rząd pracuje również nad projektem nowelizacji ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami. Projekt zakłada m.in., że platformy handlowe będą musiały prowadzić przekazywać szefowi KAS raporty na temat sprzedawców, co znacznie ułatwi organowi kontrolę podatnika.


Podsumowując, w obliczu coraz intensywniejszej kontroli organów podatkowych, warto być świadomym konsekwencji unikania opodatkowania. Skarbówka coraz częściej wykorzystuje media społecznościowe i platformy handlowe jako narzędzia do weryfikacji deklarowanych dochodów i rejestracji działalności gospodarczej. Publikując prywatne informacje oraz prowadząc niezarejestrowaną działalność w sieci możemy być narażeni na poważne konsekwencje skarbowe. Warto być ostrożni i roztropni w swoich działaniach online i mieć na względzie, kto może mieć dostęp do naszych treści publikowanych w sieci. Pamiętajmy też, że zgodne z prawem postępowanie podatkowe jest kluczowe dla utrzymania równowagi w systemie podatkowym i wspierania rozwoju społeczno-gospodarczego.


Zespół kancelarii COGENTS


Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Jak sprawdzić czy moje logo jest plagiatem?

W dzisiejszym dynamicznie zmieniającym się świecie, posiadanie unikalnego i rozpoznawalnego logo jest kluczowe dla sukcesu każdej marki. Logo jest nie tylko wizytówką firmy, dzięki któremu potencjalni

留言


bottom of page