top of page
Szukaj

paragonHUB

Już 15 września 2023 r. w życie wejdą nowe przepisy, które umożliwią wystawienie paragonów za pomocą tak zwanego HUB-u paragonowego, czyli nowej platformy Ministerstwa Finansów. Kupujący instalując na telefonie aplikację, która nada mu specjalny identyfikator będzie miał dostęp do swoich paragonów w jednym miejscu.


Nowe rozwiązanie jest dobrowolne dla sprzedawców, dlatego będąc kupującym i pobierając aplikację niekoniecznie musimy znaleźć tam paragon za każdy nasz zakup. Ministerstwo podkreśla, że pobranie aplikacji i otrzymanie identyfikatora nie wymaga podania danych identyfikujących, nawet numer telefonu. Poprzez wprowadzenie nowego rozwiązania Ministerstwo ma na celu stopniową eliminację paragonów oraz ograniczenie szarej strefy.


Aktualnie paragony elektroniczne dostępne są w dużych sieciach handlowych, które często dysponują swoimi aplikacjami, gdzie mamy dostęp do paragonów (np. ZARA). Natomiast przy dokonaniu zakupów stacjonarnych paragon otrzymujemy papierowy, który jak wiadomo nietrudno zgubić lub zniszczyć. Założeniem proponowanego rozwiązania jest zeskanowanie swojego identyfikatora klienta z aplikacji, gdzie następnie pojawi się paragon.


Małe oraz średnie przedsiębiorstwa nie zawsze mogą sobie pozwolić na stworzenie aplikacji, w których konsumenci mogli być mieć wgląd do swoich paragonów ze względu na wysokie koszty. Dlatego ustawodawca wprowadza centralną, ogólnopolską platformę rejestracji klientów, czyli właśnie HUB paragonowy. Dodatkowym plusem pomysłu resortu finansów jest jedna aplikacja do wszystkich paragonów. Aktualnie firmy, które stosują e-paragony zmuszają klienta do pobierania własnych, odrębnych aplikacji.


Działanie aplikacji e-paragony ma wyglądać następująco:

  1. Kupujący instaluje aplikację na smartfonie i generuje indywidualny identyfikator;

  2. Podczas dokonywania zakupów kupujący wskazuje sprzedawcy identyfikator, który następnie jest skanowany czytnikiem przez sprzedającego;

  3. Następnie w ciągu kilku sekund paragon dostępny będzie w aplikacji kupującego.

Nowy przepisy nie oznaczają, że paragony papierowe nie będą już wydawane – klient na życzenie może otrzymać paragon w wersji papierowej pomimo pobranej aplikacji e-paragony. Niepodważalnym plusem aplikacji dla kupujących będzie łatwiejszy proces reklamacji oraz zwrotów, ponieważ paragon znajdziemy w jednym miejscu.e-paragony a sprzedawcy


Nowe rozwiązanie ma być dobrowolne, co oznacza, że nie każdy sprzedawca ma obowiązek stosowania e-paragonów. Dodatkową kwestią jest konieczność wymiany bądź aktualizacji oprogramowania kasy fiskalnej, która umożliwi skanowanie identyfikatorów i wysyłania ich następnie do systemy dystrybucji. Resort zapewnia, że od 15 września w sprzedaży będą dostępne kasy fiskalne dostosowane do nowych przepisów.


HUB paragonowy na pewno pozytywnie wpłynie na branżę e-commerce oraz rozwoju usług świadczonych online. Dodatkowo przyczyni się do zmniejszenia formalności oraz pomoże zautomatyzować rozliczenia VAT.


Zespół kancelarii COGENTS


Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Jak sprawdzić czy moje logo jest plagiatem?

W dzisiejszym dynamicznie zmieniającym się świecie, posiadanie unikalnego i rozpoznawalnego logo jest kluczowe dla sukcesu każdej marki. Logo jest nie tylko wizytówką firmy, dzięki któremu potencjalni

Comentarios


bottom of page