Kim jest technik farmaceutyczny?
Technikiem farmaceutycznym jest osoba, która ukończyła szkołę policealną publiczną lub niepubliczną z uprawnieniami szkoły publicznej i uzyskała dyplom technika farmaceutycznego.
Jakie czynności może wykonywać?
Zgodnie z Prawem farmaceutycznym, technik farmaceutyczny, posiadający dwuletnią praktykę w aptece w pełnym wymiarze czasu pracy, może wykonywać w aptece czynności fachowe polegające na sporządzaniu, wytwarzaniu, wydawaniu produktów leczniczych i wyrobów medycznych, z wyjątkiem produktów leczniczych mających w swoim składzie:
1) substancje bardzo silnie działające określone w Urzędowym Wykazie Produktów Leczniczych dopuszczonych do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
2) substancje odurzające,
3) substancje psychotropowe grupy I-P oraz II-P – określone w odrębnych przepisach.
Technik farmaceutyczny, posiadający trzyletni staż pracy w aptekach ogólnodostępnych może być kierownikiem punktu aptecznego.
Technicy mogą pracować w aptekach, punktach aptecznych oraz przemyśle farmaceutycznym.
Obecnie w aptece może obsłużyć nas magister farmacji lub technik farmacji. Te dwa zawody różnią się od siebie poziomem wykształcenia, czasem nauki oraz końcowym etapem pobieranych nauk.
Magister farmacji po pięcioletnich studiach i obronionej pracy magisterskiej otrzymuje tytuł magistra farmacji.
Technik farmaceutyczny po dwóch latach policealnego studium zobligowany jest do egzaminu przygotowanego przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Pełne uprawnienia do pracy w zawodzie daje technikom farmacji ukończenie dwuletniego stażu, który odbywa się pod ścisłą kontrolą magistra farmacji.
W październiku 2018 roku ministerstwo zdrowia przekazało oficjalną decyzję o przywróceniu kształcenia techników farmaceutycznych.
Rozporządzenie ministra edukacji narodowej z dnia 15 lutego 2019 r. wprowadza 2,5 roczny cykl kształcenia zamiast 2 letniego oraz kształcenie prowadzone wyłącznie w formie dziennej.
コメント