top of page
Szukaj

Nowelizacja prawa autorskiego - ujednolicenie przepisów krajowych dotyczących prawa autorskiego na europejskim rynku cyfrowym

Nowelizacja polskiego prawa autorskiego ma na celu implementację do krajowych przepisów dwóch istotnych dyrektyw Unii Europejskiej: (i) dyrektywy dotyczącej transmisji satelitarnej i kablowej (SATCAB II) oraz (ii) dyrektywy o Jednolitym Rynku Cyfrowym (DSM).

 

Główne zmiany wynikające z dyrektyw SATCAB II i DSM

 

W połowie maja projekt został przyjęty przez polski rząd. Zgodnie z jego założeniami, serwisy streamingowe treściami wideo i muzyką - takie jak np. Netflix lub Spotify, będą musiały płacić tantiemy

 

Dyrektywa SATCAB II ma wspierać rozpowszechnianie do programów telewizyjnych i radiowych z innych państw członkowskich, ułatwiając udzielanie licencji na materiały chronione prawami autorskimi. Jej celem jest uproszczenie procesu udostępniania programów telewizyjnych i radiowych z innych krajów UE.

 

Dyrektywa DSM wprowadza natomiast nowe zasady dotyczące dozwolonego użytku utworów oraz przedmiotów praw pokrewnych i baz danych, w tym umożliwia eksplorację tekstów i danych oraz zwielokrotnianie dzieł kulturowych.

 

Dyrektywa tworzy też nowe prawo pokrewne dla wydawców prasy do korzystania z ich publikacji online. DSM ma także zapewniać twórcom i wykonawcom przenoszącym swoje prawa lub udzielającym licencji godziwe wynagrodzenie oraz ułatwiać jego egzekwowanie i co więcej wprowadza mechanizm licencjonowania utworów bez konieczności uzyskiwania zgody właścicieli praw, poprzez tzw. rozszerzony zbiorowy zarząd.

 

Cel wprowadzenia zmian

 

Nowe przepisy mają m.in. na celu wprowadzić pokrewne, które chroni wydawców prasy przed nieuprawnionym wykorzystywaniem ich publikacji online.

 

Dla twórców i wykonawców utworów audiowizualnych oraz muzycznych zmiany stanowią znaczący postęp, ponieważ dają im prawo do wynagrodzenia za udostępnianie ich utworów w Internecie.

 

Tantiemy za utwory audiowizualne będą wypłacane przez organizacje zbiorowego zarządzania, natomiast muzycy zyskają możliwość wyboru między współpracą z tymi organizacjami a bezpośrednim otrzymywaniem wynagrodzenia.

 

Nowe przepisy prawne wprowadzają także lepszą ochronę treści wydawców prasowych w sieci, co wzmocni profesjonalne redakcje i zagwarantuje odbiorcom dostęp do wiarygodnych informacji.



Zespół COGENTS

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Informacje o obniżce ceny

Od 1 stycznia 2023 r. w związku z implementacją dyrektywy Omnibus weszły w życie przepisy dotyczące informowania o obniżkach cen towarów...

Comments


bottom of page