top of page
Szukaj

Niejasności w systemie kaucyjnym

Zakłada się, że system kaucyjny ruszy pełną parą dopiero w 2025 roku, ale już niektórzy przedsiębiorcy decydują się na jego wprowadzanie w swoich firmach. Niestety w praktyce okazało się, że jest wiele niejasności i niedomówień co do sposobu jego funkcjonowania.

 

Firmy, które już decydują się prowadzać system kaucyjny nie wiedzą, czy muszą już prowadzić ewidencja opakowań objętych systemem kaucyjnym, czy dopiero od 2025 r.

Ustawa zakłada, że firmy będą musiały prowadzić szczegółową ewidencję opakowań objętych system kaucyjnym. Ewidencja ta musi objąć informacje o liczbie oraz pojemności opakowań. W zakresie wejścia w życie przepisów o powadzeniu ewidencji, niektórzy twierdzą, że prowadzając to rozwiązanie już firmy musza rozszerzyć ewidencję o system kaucyjny, a niektórzy twierdzą, że poprzez niejasności w ustawie firmy powinny prowadzić dopiero od 2025 r. 

 

Ustawa kaucyjna pominęła w swojej treści również sklepy internetowe – w jaki sposób sklepy internetowe mogą rozliczać zwracane butelki oraz czy muszą prowadzić rozszerzoną o system kaucyjny ewidencję opakowań?

 

Dodatkowe wątpliwości pojawiły się w przypadku sklepów wielobranżowych, które wyłącznie jako dodatek sprzedają napoje np. sklepy z elektroniką, z artykułami sportowymi, salony meblarskie czy stacje benzynowe. Ustawa nie wskazuje jasno jak postępować w przypadku napoju zakupionego w takim sklepie.

 

Objęte kaucją mają zostać butelki jednorazowe z tworzyw sztucznych na napoje o pojemności do 3 l, puszki metalowe do 1 l i butelki szklane wielokrotnego użytku o pojemności do 1,5 l. Butelek po wódce czy winie kaucja ma nie obejmować. Ustawa przewiduje, że butelki zwrotne objęte kaucja będzie można oddawać we wszystkich sklepach o powierzchni sprzedaży co najmniej 200 mkw. Mniejsze placówki będą musiały przystąpić do systemu dobrowolnie, aby móc przyjmować zwroty.

 

Zgodnie z założeniami kaucja zwrotna zarówno za plastikową, metalową i szklaną butelkę ma wynieść 50 gr od sztuki, ale nie wiadomo jaka kwota będzie finalna. Zwrotów będziemy dokonywać poprzez automaty. Należy pamiętać, że aby automat poprawnie rozpoznał wrzucaną butelkę nie może ona być zgnieciona. Oczywiście sklepy sprzedające kaucjonowane wyroby zobowiązane są przy zakupie tą kaucję pobierać od konsumenta, a następnie spoczywa na ich obowiązek jej zwrotu w momencie oddania. 

 

UOKiK podkreśla również, że informacja o kaucji zwrotnej musi być umieszczona na butelce a nie na etykiecie przy sklepowej półce. Ustawa zakłada okres przejściowy do końca 2024 r., w którym firmy mają przygotować się na wprowadzenie systemu kaucyjnego od 2025 r.Zespół kancelarii COGENTSOstatnie posty

Zobacz wszystkie

Świadczenie wspierające rodziców- tzw. babciowe

Babciowe coraz bliżej - projekt ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka przeszedł kolejny etap legislacyjny i trafił do Prezydenta. Celem wprowadzenia nowej ustaw

Wakacje kredytowe 2024

W tą środę (15 maja 2024 r.) weszła w życie ustawa w sprawie wakacji kredytowych. Niektóre banki już na swoich stronach opublikowały wytyczne dotyczące składania wniosków o zawieszenie rat kredytowych

Comments


bottom of page